Přeskočit na hlavní obsah

Moje sociální bubliny

Nevím, jak je to tam u vás. V prostředí, kde se pohybuji celý dospělý život já – média, velké firmy a korporace a soukromá praxe – má každé z nich svá specifika a osoby, které v nich působí, mají vlastnosti často podobné, jako přes kopírák. Všechna svá prostředí miluji a zároveň jich mám sem tam dost a občas se cítím vysátá. Což je běžný jev. Neměnila bych. Ale pro zachování duševní rovnováhy a kreativity je potřebuji střídat.

Média, to je jeden velký kabaret. Vládne tady zábava a uvolněnost, ale také přetvářka a řevnivost. Mediální ega jsou mnohdy o dost vyšší než potenciál jejich majitelů. Kraluje zde touha zviditelnit se, a to často za jakoukoliv cenu. Sebevědomím jsou tu obsypané stromy jako jitrnicemi, co svět neviděl. Stačí si utrhnout. Mnohdy se ale za profesionálními maskami skrývají dušičky o velikosti zrnka máku.
Všeobecně je ve světě médií za egostriptýzem obsahová prázdnota a za maskou pašáka nevyrovnaná osobnost. Není mnoho mediálně známých osob, se kterými byste chtěli trávit večer u piva, věřte mi. Mimo kamery a mikrofony, střižny a kavárny to není žádná hitparáda zajímavosti. Na druhou stranu je mediální svět naplněný zábavou a nabízí krásné peníze, spoustu zážitků a občas i milých lidí. Jen se tu ze sebe člověk nesmí zbláznit a ztratit kontakt s realitou, což se právě v tomto prostoru děje často. Já moc ráda odskakuji do mediálního reje, občas, protože si chci zachovat právě zdravý úsudek pro práci s lidmi. A také proto, že se mi díky médiím daří propagovat to, co mi dává smysl – kvalitní osobní rozvoj, se kterým si může každý zařídit lepší život.

Korporace je svět ve světě buldingů, brainstormingů a statusů. Tady se tmelí kolektivy (teambulding) lidí, kteří v mimo pracovní styk vydrží pohromadě sotva pár minut kvůli neslučitelným rozdílům. Mívají zde statusy (schůzky), občas plné frustrujícího tlachání a někdy bez konkrétních výsledků. To proto, že v nadnárodních firmách je tolik lidí s rozdílnými nápady a názory a každý druhý by se rád uplatnil. Proto zpravidla ani braistorming mnoho neřeší, přestože někteří osvícení se snaží, seč mohou, ale zákon padajícího trusu zde funguje ve své nejčistší podobě. Jednotlivé segmenty jsou rozeseté v openspace - otevřených prostorách, kde tvoří spousta lidí dohromady. Tím pádem se zde tříští myšlenky i energie, proto tu úkoly občas nemají začátek ani konec (toto je příznačné i pro média). Nutno říci, že tady jsou desítky příležitostí, spousta chytrých a vzdělaných lidí a krásná práce. Moc ráda chodím i sem, tady se cítím potřebná a moje schopnosti a zkušenosti tu dávají smysl víc než kde jinde. Nejen zaměstnanci, ale vedení chytrých korporací, se kterými dlouhodobě spolupracuji, využívá svého vlivu pro šíření dobra. 

V obou těchto prostředích – média/korporace bývá osobní důležitost nadřízena lidskosti, tudíž nutně s sebou potřebujete: zvýšenou odolnost, maximální soustředěnost, jistý druh poslušnosti (váže se k pudlíkovi na konci věty) otrlost – silný žaludek, slabší povahy přežijí stěží a předvídavost – člověk musí počítat s tím (vzhledem k atraktivitě, kterou média a korporace překypují), že ho může nečekaně nahradit svěží, neokoukaný pudlík.

Nedoporučují se: zvýšená emotivnost, otevřený přístup – kradou se tu hlavně nápady, zejména v médiích a práce je nejistá, tudíž diplomacie nezbytná, dlouhodobé vize a cíle.

Soukromá praxe. Tady klientskou základnu tvoří zejména lidé přicházející z médií a korporací, hádejte proč. Možná jsem vám v úvodu napověděla. Ztrácejí se v rolích, které hrají, a v úkolech, co nemají začátek ani konec. Pak jsou tu klienti odevšad, kteří mají, možná se budete divit, velmi podobná témata. Ztrácejí se sami v sobě, v práci, rodinném životě, jsou unavení, neklidní, chtějí zkrátka „nakopnout“ a zvýšit sebedůvěru a odolnost, někdy i výkonnost. Potřebují změnu.
Ať chystáte změnu zaměstnání (nebo v něm chcete spokojeně setrvat), možná toužíte založit vlastní firmu, podnikat, anebo jste se rozhodli hledat partnera pro život. Vždycky je potřeba položit si pár základních otázek.
Co je na vás zajímavé? Čím se lišíte od druhých? A jak byste to na vás zajímavé mohli zúročit? Popřípadě komu byste sebe nebo svůj nápad mohli prodat – což je nejdůležitější zjištění.
Každý, naprosto každý z nás má na něco konkrétního „buňky“. Neříkejte, že vy je nemáte. Tomu nevěřím.



Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jdu si dát dvacet

Jdu si dát dvacet Už Winston Churchill věděl, že spánek je nejdůležitější potrava pro mozek. Měl odpoledního šlofíka tak vychytaného, že po sklence brandy na sebe natáhl pyžamo a zavrtal se do pěří, jako by měl před sebou noc. Jelikož byl pan Churchill moudrý člověk, věděl, že krátký spánek = rychlý restart mozku.  Dneska to můžeme porovnat s tím, jak pracuje počítač. Když začne být pomalý a jeho odezvy jsou zdlouhavé, je čas na restart. Po restartu je pak všechno tak rychlé, jak má být. Mozek je v tomto ohledu podobný. Když usnete, byť krátkou chvíli, je možné hned zaznamenat přínosy v několika oblastech,  zejména rychlý nával pozornosti a vyjasnění mysli . Můžete toho využít během dne, pozdě v noci či před důležitým úkolem nebo zkouškou, zejména tam, kde potřebujete trochu extra rychlosti pro vaše reflexy.  Když kotle kávy, jídlo a cola nezabírají, naopak, kafe a cola vás dehydruje a jídlo uzemní, pěti až dvaceti minutové „drcnutí“ vás refrešne a znovu přivede hlavu k životu

Po malých krocích dokážete víc

Nastal čas ohlédnutí se, bilancování, plánování. Pro mě v posledních letech hlavně hlubokých díků. A tohle je  přesně ta chvíle upřímné vděčnosti za všechno, co mi uplynulý rok přinesl. Byl to rok plný tvrdé práce odměněné spokojeností a vírou, že když šlapete do pedálů, nemůže se stát nic jiného než že jedete. A správně nastavená jízda je proces plnění snů a dosahování cílů. Vždycky po malých dávkách. Protože co získáte ve velkém a snadno nevydrží dlouho. Dřív jsem zmateně chtěla všechno, hned, zadarmo a život se mi rozpadal pod rukama. Po čtyřicítce jsem přes průsery a zklamání dospěla k tomu, že malé, jasně definované kroky vedou k velkým cílům, postupně. Významné úspěchy se skládají z nepatrných, a ty není radno opomíjet. Všechny, zejména ty okem neviditelné je fajn mít zapsané. A ty nehmatatelné si vyfotit. Vlastně zaznamenat všechno, co se podařilo i nepovedlo. To je otevřená cesta kupředu. Jen tak dostanete bezpečně pod kontrolu vlastní život. Technika zázraku nefunguje bez t

Největší moderátorka na světě aneb jak se staví sebevědomí

To, že jsem značně výrazná osoba mi začalo docházet někdy kolem sedmého roku života. Že je má mluva vysokokadenční a dala by se přirovnat k MG 42 /1500 slov za minutu/ je zřejmé na první dobrou. Volume mám až moc doprava. Tak nějak celkově mi genom zajistil velice výrazný zjev. Mám krásné vlasy a zuby, jsem dobře stavěná (pozn. mého muže) v překladu jsem mohutná, moje ramena jsou širší než leckerá, pravdu, většina mužských. Mám snědou pleť, plné rty a hlavu nabušenou dobrými nápady a taky jsem vtipná. K tomu dvakrát řízlé břicho, aby se moje holky dostaly na svět a po každé z nich mi zůstalo 10kg navíc. Mám záštipce na zádech a boky jak dva žoky. Podbradky dva až tři podle měsíčního cyklu. No a co? Že jsme tím o čem si myslíme že jsme se popsaly stohy papírů, o to hůř, když si o sobě vytvoříme mylnou představu z toho co slýcháme na svou adresu. Tedy žena s rameny jak závozník nemůže třeba....doplňte si... V mém případě zněla moudrá doporučení mých blízkých " do televize jsi moc